Kripto Para Yatırımının Riskleri Nelerdir?

Kripto para olarak nitelendirilen dijital varlıkları portföyünde barındırmak isteyenler için riskler incelenmeli. Öncelikle manipülasyon ve fiyat volatilitesi unsurları incelenmelidir. Dijital varlıkların zorlu yolculuklarında inişler ve çıkışlar görülmektedir. Büstler, salınımlar ve dolandırıcılık unsurları ile son on yıl içerisinde kazançlar ve kayıplar meydana gelmiştir. Üstelik bu durumların açıklanması da mümkün değildir. Yatırımcılar bu durumlardan ötürü sarsılarak durumları incelemek zorunda kalmışlardır. Kripto paralarda ki günlük dalgalanmaların boyutu oldukça büyük olduğundan yatırımcıların da aklı karışmakta ve güvenleri zedelenmektedir. Sadece güven olarak değil kazanç olarak da sarsıntı yaşatan kripto para dalgalanmaları tahmin konusunda da zorluklar yaşatmaktadır. Bu dalgalanmalar yaygın olarak görülmektedir. Dalgalanmayı duygu, piyasa manipülasyonu ve spekülasyonlar gerçekleştirir.

kripto-para

Riskler arasında yönetmelik eksiklikleri de mevcuttur. Yapılandırıcı ve düzenleyici unsurların eksikliği nedeni ile belirsizlik derecesi yükselmektedir. Kripto düzenlemeleri genel anlamda karışık ve gelişigüzel halde oluşturulmuştur. Günümüzde bu düzenlemeler geliştirilmekte ve eksiklikler, anlaşılmaz noktalar aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Dijital varlıkların güvenilirliğini ve ölçeğini arttırmaya yardımcı olacak düzenlemeler, teknolojik gelişmeler ve kurumsallaştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Piyasada kabul görmeyen düzensizlik ve karışıklık da aydınlatılmaya çalışılıyor.

Kripto Para Yatırımında Güvenlik ve Tüketici Hakları

Kripto para yatırımında güvenlik ve tüketici hakları büyük önem taşımaktadır. Sanal paraların depolanması oldukça riskli bir iş olduğundan daha iyi korunmalıdır. Risk oluşturan bu unsur kişisel cüzdan hırsızlığı olayına zemin hazırlamıştır. Günümüze kadar pek çok kişisel cüzdan çalınmış ve güven sarsılmıştır. Doğru şekilde kaydedilmeyen ve korunmayan hesaplar daima risk oluşturmaktadır. İşin en vahimi ise çalınan kriptoların geri alınmamasıdır. Geri alınması söz konusu dahi olamaz. Hatalı gerçekleştirilen işlemler de tersine çevrilemez ya da düzeltilemez. Bu risk yatırımcıları tehdit etmektedir. Bankalarda gerçekleştirilen yatırımların tam tersi olarak kripto yatırımlarında resmi güvence veya sigorta bulunmamaktadır. Kripto piyasasından çıkmak da oldukça büyük sorunlar doğurmaktadır. Kripto yatırımları geleneksel paraya çevrilmek istenildiğinde yüksek fiyat talebinde bulunuluyor. Dilediğiniz para birimini çekmek için uzun süre beklemeniz de gerekebiliyor. Sıralanan bu riskler yatırımcıların güvenini sarsıyor ve planlamalar sonlandırılıyor.

Related Posts

Leave a Reply